Dubrovník

Pouze 100 km jižněji od Gradacu na samotném jihu Chorvatska čeká na Vaší návštěvu jedno z nejkrásnějších středomořských  měst často nazývaném perlou Jadranu. Svojí jednodenní návštěvu rozhodně začněte prohlídkou historického jádra, zapsaného na seznamu UNESCO, které jako venkovní muzeum nabízí spoustu zajímavých „exponátů“ přímo vybízejících k návštěvě.

Je na Vás zda se  nejdříve procházet po skoro 2 km dlouhých hradbách obklopujících toto magické staré město, odkud je nádherný výhled na moře i na celou historickou část ze shora nebo zvolit procházku po hlavní ulicí historického jádra – Stradunu a nasát atmosféru typického středomořského města plnou bohaté historie, která vyzařuje z kamenných uliček a památek, na které narážíte na každém kroku.

Těm, kteří nemají sílu hned po ránu chodit po hradbách, doporučujeme navštívit jednu z tržnicí ve městě /ve staré a nové části města/, což je nejlepší způsob jak poznat lokální obyvatelstvo, jejich zvyky  a obyčeje (ve staré části je to tržnice na Gundulićevu trgu (náměstí),kde kromě ovoce a zeleniny nakoupíte i suvenýry a speciality kraje: arancini – sušená a pocukrovaná pomerančová kůra, sušené fíky,  Kotonjatu (slatká specialita z kdoulí), Mantalu (slatká specialita z moštu), různé pálenky a likéry. v nové části města  zase víc poznáte jak nakupují Dubrovčané.

V programu pak můžete pokračovat návštěvou památek v historické části (Knížecí palác, Orlandův sloup, Námořní muzeum, Kostel sv. Blažeje (sv. Vlaha), Františkánský klášter s knihovnou a jednou z nejstarších lékáren…

Na závěr bychom doporučili udělat si autem panoramatickou  prohlídku města, kde kromě nové části města se dostanete až na Srdj ( hora nad Dubrovníkem) odkud je krásný výhled na Dubrovník  nebo můžete využít lanovku (http://www.dubrovnikcablecar.com/?dubrovnik_excursion=location  ) a podívat se na Dubrovník z výšky.

Tip !!!: město Dubrovník má Dubrovník card – kartu která umožňuje navštívit 8 památek, umožňuje bezplatnou jízdu městským autobusem, dostane se průvodce- brožurka s plánkem města a tipy co vidět. Dále umožňuje slevy ve vybraných restauracích a různých obchodech (jednodenní stojí 130 kn a pokud se koupí online je na ní 10 % sleva  viz. http://www.dubrovnikcard.com  )

Pro ty, kteří chtějí koupit suvenýry se doporučuje  DUBROVAČKA KUĆA (Dubrovnický dům) – kombinace galerie, vinotéky a obchodu se suvenýry. Najdete jí ve věži sv. Dominika, na východním vstupu do starého města. Nabízí velké množství suvenýrů z oblasti kultury, etnologie a gastronomie  dubrovnického kraje. Výběr z velké nabídky špičkových vín, bylinných a ovocných likérů dle původních receptů, přírodního medu, olivového oleje a různých čajů jako i z množství výrobků z aromatických  a léčivých bylin. Také tam  najdete speciality jako jsou kotonjate, arancini, slatké z fíků, mandle….